El Camino, Santiago de Compostela
Santiago de Compostela, Spanyolország északnyugati csücskében található, az Atlanti-óceán partján Galícia autonóm közösségének fővárosa. A Szent Jakab-út (El Camino) utolsó állomása ez a páratlan szépségű hely, melynek keletkezését ősi legendák, mítoszok, történelmi és misztikus erők övezik. Santiago de Compostela Európa legjelentősebb zarándokhelyeként ismert. Templomának barokkos tornyai kecsesen és bölcsen nyúlnak az ég felé, óvárosa 1985 óta a világörökség része.
Spanyolország és a zarándokok védőszentje
Szent Jakab, Szent János apostol testvére, és az első az apostolok közül, aki mártírhalált halt. Még életében missziós útra indult, ami Spanyolországba vezette - igehirdetés céljából. Időszámításunk szerint 44 körül Herodes Agrippa Jeruzsálemben, kard által lefejeztette, de testét nem engedte eltemetni. Jakab tanítványai azonban Spanyol földre mentették a koporsót - egyes feljegyzések szerint angyali közreműködéssel - ahol végül végső nyugalomra lelt.
A pontos hely hosszú időre a feledés homályába merült. A 800-as évek elején Pelayo, egy galíciai remete, fényes pontot látott az erdőben, ami elvezette Szent Jakab elfeledett sírjához. Innen ered a város, Santiago de Compostela neve; (Santiago) Szent Jakabot, (Compostela - campus stellae) pedig csillagrétet jelent. Asztúria királya II. Alfonz (759-842), Szent Jakabot királysága védőszentjévé tette, sírja felett pedig tiszteletére egy templomot építtetett. A Szent Jakab sírja köré épült festői település, mára 100.000 lakossal büszkélkedhet.
A világ legősibb és leghosszabb zarándokútja
Már a 12. és a 13. században évente 250.000 zarándok kereste fel Szent Jakab sírját. A legtöbb zarándokot az erős hit vezette, másokat súlyos bűneik miatt ítéltek hosszú zarándoklatra, néhányan pedig busás fizetség reményében egy-egy uralkodó helyett járták végig az utat. A zarándokok legjellegzetesebb védjegye a ruhájukon viselt kagyló volt, amelyet kezdetben Finisterrében szedtek fel a tengerparton, ahol állítólag Szent Jakab prédikált. A fésűs kagyló védelmező jel lett számukra, hiszen súlyos bűnnek számított megtámadni azt, aki ezt a jelet magán viselte. A Szent Jakab-út ősrégi zarándokút, a kelta időkben a Tejút szimbóluma volt s a maival ellenkező irányban járták be a zarándokok. Napjaink egyik leghíresebb és legkedveltebb zarándokútvonala lett az El Camino. Temérdek könyv, blog és élménybeszámoló született a világ minden tájáról érkező, legkülönfélébb indíttatású emberek tollából. Az önismeret, a hit és a határok feszegetése, a belső értékek felfedezése és teljes átalakulása reményében vágnak neki az útnak és érkeznek meg a zarándokok az utolsó állomásra, Szent Jakab Csillagmezejére; Santiago de Composetela-ba.
A hit útjai - Mária kegyhelyek, éremkollekció
Egyedülálló kollekció, emlékérmek Európa legkarizmatikusabb belső utazásairól, szent helyekről, világörökségről, csodák és legendák születéséről… A könyvesboltok polcai roskadoznak a beszámolóktól, melyeket egy-egy zarándokút élménye ihletett. Az útnak indulók korosztálytól, nemtől, vallási beállítottságtól függetlenül mélyülnek el a hit útjait járva, átadva magukat saját belső utazásuk izgalmainak. Élje át Ön is a zarándoklat élményét az érmek különleges világán keresztül utazva. Figyelmébe ajánlunk, egy különleges, színes a világ leghíresebb zarándokhelyeit felölelő kollekciót 12 emlékéremmel és rengeteg ajándékkal: éremgyűjtő díszdoboz, stori-lap, matricák, zarándok útlevél, iránytű. A „Mária kegyhelyek” kollekcióban szereplő zarándokhelyek és városok: Csíksomlyó, Máriapócs, Fatima, Santiago de Compostela, Loreto, Assisi, Garabandal, Máriabesnyő, Medugorje, Lourdes, Czestochowa, Mariazell.