Történelem
Görgei Artúr születésének 200. és az 1848–49-es forradalom és szabadságharc 170. évfordulója alkalmából az MNB emlékpénzt bocsátott ki, melyen a tábornok hiteles, korabeli ábrázolása látható és a szabadság harc egyik győztes csatája, a Komáromi csata elevenedik meg.
A hátán gyermekét hordó fiatal indián nőt ábrázoló, sárgaréz Sacagawea-dollár (8,1 g, 26,5 mm) még 2000-ben váltotta le az addigi nikkel 1 dollárost, a női egyenjogúsági harcost ábrázoló Susan B. Anthony-dollárt. Azóta 17 újabb, őslakos témájú „Natív” 1 dolláros látott napvilágot, ami egy érdekes és népszerű kollekció.
A második világháború elmondhatatlan szenvedést hozott Európának. A hat évig tartó világégés több mint negyvenmillió katona és civil életét követelte, közöttük hatmillió zsidóét, kiknek többségét a náci koncentrációs táborokban érte utol a végzete...
Mikulás, avagy modernebb nevén a Télapó alakja az ókori Szent Miklós (i. sz. 3. század vége–343) legendájából született, aki a Római Birodalomban, a kis-ázsiai Patara városában látott napvilágot és Myra városának püspöke volt – mindkét település a mai Délnyugat-Törökországban található.
Különleges esemény szemtanúja volt a korabeli magyar főváros 1741. június 25-én: Mária királynő 1395-ös halála óta újra nőt koronáztak magyar uralkodóvá. Egy mindössze 24 éves Habsburg főhercegnő lett a királynő.
Csendes kis falucska Erdélyben, a Kissomlyó és Nagysomlyó-hegy nyergében: Csíksomlyó. 1335-ben még a Sumlov nevet viselte és 1959-re Csíkszereda település részévé vált. Ez a lélegzetelállítóan szép terület mára a zarándokok egyik legkeresettebb helye. Minden pünkösdkor itt zajlik a híres csíksomlyói búcsú. Ebben az időszakban a miséket a Hármashalom-oltárnál, szabadtéren tartják.
Jövőre, történelmünk leghosszabban regnáló uralkodója születésének 195. évfordulóját fogjuk ünnepelni. Ferenc József 68 évnyi uralkodása új korszakot nyitott a kultúrában, a tudományban és a pénztörténetben is. Korának pénzei az osztrák-magyar közös pénztörténet legszebb érmeinek számítanak. A forgalmi pénzek mellett a királyi udvar előszeretettel adatott ki mindenféle dicső alkalomra készült emlékveretet is.
Népünk megtérése nem annyira a hittérítők meggyőző szavainak, sokkal inkább történelmi kényszerűségnek köszönhető. Ám ahogyan nemzeti vezéreink és hőseink példáján is látszik, később a magyarság valóban a keresztény Európa hithű védelmezőjévé vált.
Húsvét közeledtével, az érmegyűjtők számára talán mi sem időszerűbb, mint Jézus és a pénz viszonyáról írni. Cikkünkben megemlékezünk Krisztus sokat idézett intelméről, amelyet az őt tőrbe csalni készülő farizeusokhoz intézett, s néhány szót ejtünk arról is, vajon milyen pénz lehetett az, amelyet a kezében tartott a Megváltó.