Új polimergyűrűs érmék
A világ első műanyaggyűrűs emlékpénzsorozat 2016–2021 között látott napvilágot Németország kibocsátásában „Földünk éghajlati öveit”bemutatva. Az új technológiában rejlő lehetőségek nemzetközi szinten is lenyűgözték a pénzverdei szakma vezetőit. A gyűjtők is hálásan fogadták az új kollekciót, az összes kibocsátás rövid időn belül elfogyott… Azóta újabb kollekció jelent meg a „Társadalom szolgálatában” címmel, az idei legújabb kibocsátás tőlünk most rendelhető!
Az első, 2016-os kibocsátás a Bolygónk, a Föld nevet viselte. Ez volt a világ első polimergyűrűs fémpénze, s a német gyűjtők körében akkora feltűnést keltett, hogy a névértéken kibocsátott 5 eurós (CuNi mag és külső gyűrű, polimer belső gyűrű, 9 g, 27,25 mm), annak ellenére, hogy 2,3 millió darabot vertek belőle – ebből 2 millió verdefényest, 300 ezer tükörveretet – heteken belül elfogyott. Ez az érme ma már 100 euró körüli áron cserél gazdát az online piactereken, ám a kollekció többi darabjának ára is, szintén 2,3 milliós példányszáma és 5 eurós névértéke ellenére, napjainkban már 80 euró körül mozog az interneten.
Verdetechnikai újítás Németországból
Az első kibocsátás sikerén fellelkesülve a német nemzeti bank egy egész kollekció kibocsátásáról döntött, amely az első veret témájához kapcsolódva Földünk öt éghajlati zónáját, éghajlati öveit mutatta be: a trópusi, a szubtrópusi, a mérsékelt, a szubpoláris (vagy szubarktikus) és a poláris (vagy sarkvidéki) éghajlati övet. Az érmék polimer gyűrűje fényáteresztő, annak színe pedig kibocsátásonként a Föld éghajlati öveit bemutató térképek hagyományos színjelölésének felel meg: a vörös a forróságot, vagyis a trópusi övet jelöli, a narancssárga a szubtrópusit, a zöld a mérsékeltet, a türkiz a szubarktikust, az ibolyaszín pedig a sarkvidékit.
A polimer a műanyagok egy fajtája. Az első polimer a bakelit volt, amelyet 1907-ben találtak fel az USA-ban, de csak a II. világháború előtti években terjedt el, elsősorban hanglemezek formájában. A mai polimereknek már sok fajtája és számtalan felhasználási lehetősége van. Előnyeik, hogy könnyűek, korrózióállók, jó szigetelők, olcsón előállíthatók, újrahasznosíthatók. A német állami verde honlapján található leírás szerint további jó tulajdonságai is vannak: műanyag létére is képes vezetni az áramot (ez az automaták pénzfelismerő elektronikája számára fontos), ellenáll a víznek, a lúgos vagy savas kémiai behatásoknak, és ellenáll a hőmérsékletingadozásoknak és az UV-sugárzásnak (pl. évtizedeken át sem károsítják a napsugarak). Külön figyelemreméltó tulajdonsága, hogy tartósan formázható, a verőtő által rá leadott ütéstől nemhogy nem deformálódik, de korlátlan ideig megőrzi a rajta átfutó érmeképet, a belsejének szerkezete vagy fényáteresztése pedig nem szenved látható károsodást.
Fejfájás a pénzhamisítóknak
A polimergyűrűs érméket a stuttgarti, a karlsruhei és a müncheni verdék együttműködésével fejlesztették ki. Az első két városban találhatók ugyanis Baden-Württemberg, a harmadikban pedig Bajorország német szövetségi tartományok állami pénzverdéi. A polimer gyűrűbetét olyan mértékben megnehezíti a fémpénzek hamisítását, mint amilyen nehéz papírpénzeket hamisítani. A polimer gyűrűbe nano-pigmenteket, azaz szabad szemmel nem látható, mikroszkopikus méretű festékdarabkákat is bele lehet keverni, amelyek pl. UV-fény alatt világítanak. A polimergyűrűs fémpénzek előállítása viszont csak hajszálnyival költségesebb, mint a hagyományos érmék verése. Jobban bírják az elhasználódást, mint a bankjegyek, így ezek használata – amíg létezik készpénzforgalom a világon –, a nemzeti bankok számára olcsóbb, mint a pénznyomtatás, mivel a fémpénzek évekkel, sőt évtizedekkel tovább képesek károsodás nélkül a hétköznapi készpénzforgalomban maradni, mint a piszkolódó, gyűrődő és idővel el is szakadó bankjegyek. Mivel azonban a polimergyűrűs érmék már biztonsági szempontból is felveszik a versenyt a bankjegyekkel, a német verdei szakemberek a következő évtizedekben világszerte nagy jövőt jósolnak a technológiának.
Új polimergyűrűs kollekció
A „Társadalom szolgálatában” című ötrészes sorozat 2022-2026 között minden évben egy érmét mutat be. A sorozat a társadalmunk működéséhez és mindannyiunk életéhez nélkülözhetetlen szakmacsoportok sajátos jelentőségét állítja a középpontba. Ez a tisztelet és megbecsülés kifejezése azon emberek iránt, akik mindig a közjó érdekében cselekszenek. A sorozat érméin az adott foglalkozási csoportra jellemző színű polimer gyűrű látható. Az első érme a gondoskodást jelképezi, a gondozók és ápolók áldozatos munkájáért ad hálát. A második a tűzoltók önfeláldozó munkáját mutatja be, akik akár egészségük vagy életük kockáztatásával mentik a sérült vagy segítségre szorult embereket. A harmadik érem a rendőrök munkája előtt tiszteleg.
Szerezze meg Ön a legújabb polimergyűrűs érmét az Érmebörzéből (B-22407024)!