Az érmegyűjtés kellékei - Érmegyűjtői kisokos 12. rész
Bár fémpénzeket gyűjteni minden különösebb rákészülés nélkül is lehet – sokaknál éppen így, szerelemből, egy-két megkapó veret véletlenszerű megszerzése kapcsán kezdődik ez a nemes hobbi – érdemes már a gyűjteménygyarapítás kezdetétől profi hozzáállást tanúsítanunk, mert így elkerülhető, hogy akaratlanul kárt tegyünk gyűjteményünk becses darabjaiban.
Numizmatikai szakkönyvek
Néhány numizmatikai szakkönyv elolvasása, amely a gyűjtés mikéntjével, vagy a történelmi időszakkal foglalkozik, amelyből gyűjteni kívánunk, mindenképpen a hasznunkra válik. Ezekből tájékozódhatunk az érmemotívum, a történelmi háttér, a tartásfok, a nemesfémtartalom fogalmairól. A következő lépés néhány katalógus megvásárlása lehet, amelyből hiteles információkat szerezhetünk: egy katalógus a motívum, a kibocsátási év és darabszám, a súly, az átmérő, a vastagság, a perem leírása által segít a tévedés kizárásával beazonosítani és a tartásfokok közlésével beárazni a fémpénzeket.
Kapszula, album, rekeszes doboz, csipesz, nagyító
A gyűjteményi darabokat érdemes kapszulákban, vagyis lapos, áttetsző műanyag dobozkákban tárolni, mert ezek még akkor is védik a pénzeket az egymáshoz vagy a tárolóalkalmatosság falához (doboz, ládikó) való dörzsölődéstől, ha azokat nem erre a célra gyártott éremalbumban tároljuk. Márpedig a dörzsölődés okozhatja az egyik legnagyobb kárt a fémpénzekben: egy tükörveret kivitelben, nemes-, tehát aránylag puha fémből vert arany- vagy ezüstpénzen megbocsáthatatlan karcolásokat okozhat az elővigyázatlan bánásmód. Ezért, ha kapszulában vásároltuk, alapszabály, hogy onnan alapos ok nélkül ne vegyük ki az érméinket; ha pedig mégis megtesszük, mert szeretnénk alaposan szemügyre venni őket, akkor azt egy asztalra kiterített puha ruha, vagy még jobb, ha erre a célra gyártott bársonyborítású éremvizsgáló tálca felett tesszük, a pénzeket pedig gyapjúból készült cérnakesztyűvel vesszük kézbe. Az előbbi a leejtéstől, elgurulástól – tehát a nagyobb mechanikai sérülésektől – védi az érméket, az utóbbi pedig megakadályozza, hogy a kezünkről láthatatlan szappan- vagy mosogatószermaradvány (tehát maró lúg), illetve zsír kerüljön a pénzek felületére, amely az oxidálódása során károsíthatja az érméket. Az apró, sérülékeny pénzek (pl. a középkori dénárok) rakosgatásához segítséget nyújthat egy puha műanyaggal bevont végű csipesz is, mint ahogy a jó megvilágítás és egy erős nagyító is sokat segíthet a gyűjteményi darabjaink alapos tanulmányozásában.