Az USA elnökei 1 dolláros érméken - Érmegyűjtői kisokos 18. rész
Az Egyesült Államok kormánya nagyszabású, történelmi, környezetvédő és tudományos témájú érmeprogramokkal népszerűsíti a fémpénzhasználatot, mint az USA tagállamokat, a nemzeti parkokat, amerikai újítókat vagy híres amerikai nőket bemutató érmesorok. Ezúttal az amerikai elnökök arcképeit felvonultató 1 dolláros forgalmi érméket mutatjuk be az érmegyűjtőknek.
Számos országban tartja magát a vélekedés, miszerint az Egyesült Államok elnöke a világ legnagyobb hatalmú embere. Tekintve, hogy néhány politológus és történész is osztja ezt a nézetet, nem beszélhetünk pusztán „városi legendáról”, vagy „urbánus folklórról”. De mitől is olyan hatalmas ember egy amerikai elnök?
A világ legnagyobb hatalmú emberei
Az Egyesült Államok elnöke – a világ demokráciái között páratlan módon – egy személyben az ország elnöke, kormányfője és a hadsereg főparancsnoka. Demokratikus államokban ezek a funkciók legalább két személy között oszlanak meg. Az USA elnöke viszont egymaga kormányt alakíthat, kegyelmezési jogot gyakorol és kiterjedt vétójoggal bír. Csak az alkotmány korlátozza a hatalmát, az viszont nagyon világosan és szigorúan – ez biztosítja, hogy ne alakulhasson ki önkényuralmi rendszer az országban. Az USA-ban az alkotmány hétköznapi hivatkozási alap, minden iskolázottabb polgár jól ismeri annak alaptételeit, és ha úgy érzi, jogsérelem érte, nem tétovázik hivatkozni is az alkotmányos jogaira.
Egy leendő amerikai elnök személyére nézve az alkotmány több biztosítékkal is bír: csak az lehet például az USA elnöke, aki az államok területén született, és a jelöltsége előtti legalább tizennégy évben folyamatosan ott is élt. Az első kitétel viták tárgyává vált az utóbbi évtizedben, amikor felmerült néhány olyan alkalmasnak tűnő elnökjelölt neve, akik nem az Egyesült Államokban születtek. Ilyen volt például a cseh származású Madeleine Albright, a Clinton-kormány tehetséges és népszerű külügyminiszter asszonya, akit Bill Clinton után első női elnökként sokan szívesen láttak volna az elnöki székben, viszont a választásokon való indulásban megakadályozta őt az, hogy bár gyermekként érkezett az országba 1948-ban, de még Prágában született. Nem kevesen a kaliforniai republikánus kormányzót, az osztrák testépítő világbajnok és színész Arnold Schwarzeneggert is szívesen látnák az elnöki székben, de az alkotmány módosítása nélkül ez egyelőre lehetetlen.
Minden elnöknek egy érme
A forgalmi elnöki 1 dollárosok paraméterei megegyeznek, a „Sacagawea”, azaz az indián asszonyt ábrázoló, ma is forgalomban lévő, de már nem vert érme paramétereivel: a sárgaréz fémpénzek 8,1 g súlyban, 26,5 mm átmérővel kerülnek forgalomba. Fő alkotóelemük, a réz (88,5%) mellett cink, mangán és nikkel található az érmék anyagában – ezek az elemek felelnek a pénz ötvözetének sárga színéért és nagy kopásállóságáért. 2007 óta annyi 1 dollárost bocsát ki a Federal Reserve Bank (az amerikai nemzeti bank), ahány beiktatott, de ma már nem élő elnöke volt az USA-nak. Élő ember arcképe az amerikai törvények szerint nem kerülhet hivatalos fizetőeszközre, elkerülendő a személyi kultusz kialakulását. Évente négy kibocsátást adtak ki, 2016-ban jelent meg az utolsó előtti érme egy Reagan-egydolláros, amit 4 éve múlva, 2020-ban követett még egy George W. Bush elnököt ábrázoló érme. Amennyiben a ma élő volt elnökök – Jimmy Carter, George Bush, Bill Clinton, Barack Obama, Donald Trump – közül valamelyik, vagy a jelenlegi elnök, Joe Biden elhunyna, csak egy kongresszusi határozattal lehetne folytatni az érmesort. Minden egyes elnöki 1 dolláros azonos előlapi érmeképpel, a Szabadság-szobor ábrázolásával kerül kibocsátásra.
A 2023/2 Érmebörze katalógusunkban található gyűjtemény, az eddig kibocsátott érmék közül válogatva adja a leghíresebb elnököket, akik nem csak a hazájuk, de a világ sorsát is erőteljesen befolyásolták. Mint Ronald Reagan, aki a csillagháborús fegyverkezéssel térdre kényszerítette a Szovjetuniót, így teremtve lehetőséget a kelet-európai rendszerváltásra, John F. Kennedy, aki elhárította a kubai rakétaválságot vagy Abraham Lincoln, aki eltörölte a rabszolgaságot. George Washington nem szorul különösebb bemutatásra: ő az amerikai függetlenségi háború szinte kultikus tisztelettel övezett hőse. Tábornokként az amerikai erőket vezette az angol korona elleni harcban, majd a frissen megalapított Egyesült Államok első elnöke lett. Thomas Jefferson elnök szintén USA hőskorának embere, a Függetlenségi Nyilatkozat megszövegezőinek egyike volt.
Rendelje meg Ön is az „USA elnöki dollárok” gyűjteményt, a kollekció első érméjét most kedvezményes áron kaphatja meg, a további darabokat havi rendszerességgel postázzuk. A gyűjteményhez ajándék érmetárolót is biztosítunk. Nézze meg kínálatunkat, kattintson ide!