Ferenc pápa megtörte az évezredes hagyományt
A pápa uralta Vatikán monarchia, a monarchiák pedig, pénzkibocsátási hagyományuk szerint, az uralkodóik arcképét verik a fémpénzekre. 2017-ben az euró forgalmi sorral ezt a hagyományt törte meg Ferenc pápa, a több mint egy és negyed évezredes pápai állam uralkodója.
A Római Katolikus Egyház és a Vatikán nem azonos fogalmak. Míg az előbbi a világ egymilliárd katolikus hívőjét egybefogó nemzetközi szervezet, addig az utóbbi egy Róma által körülölelt független állam. A kettő vezetője mindazonáltal azonos: az egyházat és Vatikáni Államot is a pápa irányítja: az elsőt főpapi, a másodikat államfői minőségében. A Vatikán államfőjét azonban, választott tisztsége ellenére, nem egy ciklusra választják mint egy köztársasági elnököt, hanem megbízatása egész életére szól, mint a történelem más választott uralkodóié.
A Vatikán elődje, a Pápai Állam 1870-ig állt fenn. A kora középkorban az Appennini-félsziget északi felét egy betelepült germán nép, a longobárdok uralták, a déli része Bizánchoz tartozott, a pápák uralma pedig Róma környékére korlátozódott. Amikor Aistulf lombard király elfoglalással fenyegette a Szent Várost, III. István pápa III. Pipin frank királyhoz fordult segítségért, aki szétverte a longobárdokat és 756-ban „Szent Péter apostolnak”, azaz az egyháznak adományozta – pontosabban visszaadta – a Római Dukátust. Oklevélben garantált függetlenségével ekkor alakult meg a Pápai Állam. A 772-ben hatalomra jutó I. Adorján pápa már saját pénzt is veretett a szuverén államnak.
A kisebb-nagyobb területi változásokkal fennálló Pápai Állam függetlenségének, és ezzel önálló pénzverésének is a 19. századi európai forradalmak vetettek véget. Itáliában Garibaldi tábornok végigharcolta a félszigetet, hogy egyesítse a felaprózott olasz államokat. 1860-ban elfoglalta a Pápai Állam nagy részét, s a következő évben kikiáltott Olasz Királyság 1870-ben bekebelezte Rómát is.
A Pápai Állam megszűnt létezni, a pápák azonban világi hatalmuk elvesztését nem ismerték el 1929-ig, amíg Olaszországgal alá nem írták a Lateráni Egyezményt. Ebben Itália elismerte a jelképes földrajzi kiterjedésű, szuverén Vatikáni Állam létezését, hogy az egész világon jelen lévő Római Katolikus Egyházat a pápa Olaszországtól vagy bármilyen más államtól függetlenül saját országából, a nemzetek felett kormányozhassa…
A Vatikán pénzverése
Az olasz–vatikáni megegyezés szerint a pápai állam árfolyamában és címleteiben az olasz lírához kötött, de önálló megjelenésű vatikáni lírát verhetett, amely Itáliában is törvényes fizetőeszköz lett. A Római Pénzverőben készült vatikáni lírákon a monarchiák kibocsátási hagyománya szerint az elmúlt száz évben a Vatikáni Állam uralkodóinak, vagyis a pápáknak az arcképe szerepelt. Amikor 2002-ben Olaszország bevezette az eurót, a Vatikán is euróra váltott.
Az első vatikáni euró forgalmi sorra II. János Pál arcképe került. Az ő 2005-ös halála után, az interregnum idejére a Vatikán kibocsátotta 2. euró forgalmi sorát, amelyen az ideiglenes államfő, a bíboros kamarás címere és a „sede vacante” („üres a szék”) körirat volt látható. Ezek a rendkívüli érmék ma már a névértékük százszorosát érik! 2006-ban napvilágot látott a 3. vatikáni eurósor, amelyen XVI. Benedek arcképe szerepelt. Lemondása után, 2014-ben a Vatikán kibocsátotta 4. eurósorát, amelyre a jelenlegi államfő, Ferenc pápa arcképe került. Az argentin származású egyházfő rendkívüli személyiség; szót emel a fegyvergyártók ellen, elismeri az evolúciót (Isten műveként), és megtöri a pénzverési hagyományt: a Vatikán Állam új, 2017 márciusában kibocsátott 5. euró forgalmi sorának érméin nem az arcképe, hanem a pápai címere látható. Amennyiben most sem lépik túl a címletenkénti hagyományos 6000 darabot, az újabb vatikáni eurók is hatalmas gyűjtői kincsnek számítanak majd.
A 2023/4 Érmebörze katalógusunk ajánlatai között vatikáni kibocsátásokat talál: VI. Pál pápa születésének 125. évfordulójára kibocsátott különleges 2 eurót (B-202304012 cikkszám), a megváltás szent évére kibocsátott 500 líra ezüst pénzt melynek fő motívuma Jézus, ahogy a sárkányt tapossa (B-202304055 cikkszám), illetve VI. Pál pápasága alatt kibocsátott forgalmi sor (B-202304082 cikkszám).
Éljen a lehetőséggel, rendelje meg Ön is a vatikáni kibocsátásokat!