Tizenhárom Aradi Vértanú
1848 tavaszán a forradalom szele söpört végig Európán. Magyarország népe is felkelt az osztrák elnyomás ellen, a magyar seregeket csak az orosz birodalom mérhetetlen túlereje győzhette le. Az osztrák udvar behódolást követelt, bosszújának eszközéül pedig a bresciai hiénát, Haynau táborszernagyot választotta.
A szabadságban hittek, a hazáért harcoltak és egy nemzet példaképeivé váltak
1849 október 6-án hajnali 5.30-6.30 között Aradon kivégezték a magyar szabadságharc 13 honvédtábornokát. Ugyanezen a napon, Pesten agyonlőtték Magyarország első miniszterelnökét, a szintén halálra ítélt gróf Batthyány Lajost is. Az üzenet az egész nemzetnek szólt: hódolat vagy halál. Az azóta nemzeti gyásznappá nyilvánított napot egy évnyi megtorlás, perek és kivégzések sora követte.
„Mindezek a vádlott urak a velük szemben folytatott hadbírósági vizsgálat során a megállapított tényállást elismerték, hogy … a magyar forradalmi hadsereg soraiban szolgáltak, … - felségsértés bűntette miatt … halállal büntetendők…
Így mondta ki a mai haditörvényszék Arad várában, 1849. szeptember 26-án.” (Haynau táborszernagy)
Haynau azonban sohasem érte el célját. Az aradi tizenhármak és gróf Batthyány Lajos nem elrettentő példákká, hanem mártírokká, a szabadságvágy szimbólumaivá váltak. Nevüket nem félve, mind inkább büszkén, imákba foglalva emlegették.
„Őszi napnak mosolygása,
Őszi rózsa hervadása,
Őszi szélnek bús keserve
Egy-egy könny a szentelt helyre,
Hol megváltott — hősi áron —
Becsületet, dicsőséget
Az aradi tizenhárom.” (Ady Endre: Október 6)
Éremkollekció a Tizenhárom Aradi Vértanú emlékére
A Magyar Érmeforgalmazó Kft. az 1849. október 6-án, Aradon kivégzett tizenhárom honvéd tábornok, valamint a Pesten kivégzett gróf Batthyány Lajos miniszterelnök emléke előtt tiszteleg. A tükörveretű, gazdagon ezüstözött éremkülönlegességek kivételes szépségű, művészi motívumvilágukkal állítanak méltó emléket az életükben és halálukban is a hazát szolgáló nemes férfiaknak. Az érmek hátlapján megjelenített, a Kossuth-címerre hajló, zokogó angyal alakja híven tükrözi a korabeli magyarság gyászát. Nemzetek siratták a szabad Magyarország eszméjének mártírjait. A portrék kidolgozottsága, a katonai dicsőséget és becsületet szimbolizáló tölgy és babérlevelek részletgazdagsága, a matt és tükörveret felületek játéka mind az érmek esztétikai értékét emelik.
Amit Önnek ingyen, AJÁNDÉKBA küldünk - máshol nem beszerezhető utánnyomat!
A Bellány László 1900-ban festett olajfestménye alapján készült kromolitográfián az akkoriban száműzetésben élő Kossuth Lajos a mártírokhoz írt imája olvasható.
A Magyar Érmeforgalmazó Kft. most ezen történelmi dokumentum utánnyomott példányát juttatja el Önhöz ajándékba a sorozat negyedik darabjával!
A vértanúk utolsó szavai
Tizenhárom Aradi Vértanú – a kivégzés előtt elhangzott és halhatatlanná vált utolsó szavak, a halálos ítélet végrehajtásának sorrendjében:
1. Lázár Vilmos: „Ki tehet arról, hogy ilyen a magyar sorsa? Krisztus keresztje tövében érett apostollá az apostolok lelke és bitófák tövében kell forradalmárrá érni a magyar lelkeknek.”
2. Gróf Dessewffy Arisztid: „Tegnap hősök kellettek, ma mártírok... Így parancsolja ezt hazám szolgálata.”
3. Kiss Ernő: „Istenem, az újkor ifjúsága egész ember lesz-e? Árpádok dicső szentjei virrasszatok a magyar ifjúság felett, hogy Krisztusé legyen a szívük és a hazáé az életük.”
4. Schweidel József: „A mai világ a sátán világa, ahol a becsületért bitó, az árulásért hatalom jár. Csak egy igazi forradalom, a világ új forradalmi embersége söpörheti el ezt az átkozott, meghasonlott világot.”
5. Lovag Poeltenberg Ernő: „Minket az ellenség dühös bosszúja juttatott ide.”
6. Török Ignác: „Nemsokára Isten legmagasabb ítélőszéke elé állok. Életem parányi súly csupán, de tudom, hogy mindig csak Őt szolgáltam.”
7. Lahner György: „Krisztus keresztje és a bitófa oly rokon. És az isteni áldozat mellett oly törpe az én áldozatom.”
8. Knezić Károly: „Milyen különös, hogy Haynau bíró is keresztény és én is az vagyok. Csak az ördög keverhette így össze a kártyákat.”
9. Nagysándor József: „De rettenetes volna most az elmúlásra gondolni, ha semmit sem tettem volna az életemben. Alázatosan borulok Istenem elé, hogy hőssé, igaz emberré, jó katonává tett.”
10. Gróf Leiningen-Westerburg Károly: „A világ feleszmél majd, ha látja a hóhérok munkáját.”
11. Aulich Lajos: „Szolgáltam, szolgáltam, mindig csak szolgáltam. És halálommal is szolgálni fogok. Forrón szeretett magyar népem és hazám, tudom megértik azt a szolgálatot.”
12. Damjanich János: „Legyőztük a halált, mert bármikor készek voltunk elviselni azt.”
13. Gróf Vécsey Károly: „Isten adta a szívet, lelket nekem, amely népem és hazám szolgálatáért lángolt.”
Gróf Batthyány Lajos: „Éljen a haza! Rajta, vadászok”
A „Tizenhárom Aradi Vértanú” című, egyedülálló gyűjtemény egy történelemkedvelő éremgyűjtő gyűjteményéből sem hiányozhat! Használja ki ezt a lehetőséget, küldje el most megrendelését!